Mai világunkban nagyon fontos, hogy tudatunkat kitágítsuk, multidimenzionális lényként ismereteket szerezzünk önmagunkról és önmagunk működéséről, mert csak így tudunk változtatni rajta, hibás programjainkat felülírhatjuk, mert ez a fejlődésünk kulcsa. Ehhez nagyon fontosnak tartom a csakrák széleskörű ismeretét. Ezen ismeretek által megvilágosodik előttünk különböző hibás működésünk, tévhiteink, negatív érzelmeink, melyeket ezután helyesen tudunk kezelni.
Az ember étertestében lévő energiaközpontok, azaz a csakrák világa tulajdonképpen minden ősi kultúra számára évezredek óta ismert. A csakra szanszkrit eredetű szó, jelentése: kerek, korong. Magyarországon a csakrák ismeretét a táltosok birtokolták. Bár nem bizonyított, de több helyen említik, hogy a táltosok almáknak nevezték az energiaközpontokat. Sajnos a XV. században a kereszténység kissé elnyomta a magyar csakra-tudást, ezért történelmi forrást nem találunk erről, viszont maga az alma, mint hatalmi jelkép „országalma” néven mindannyiunk számára ismert.
A csakrák a gerincoszlop mentén, egymás fölött helyezkednek el, a szivárvány színeit követve. Különböző testtájakhoz és belső elválasztású mirigyekhez kapcsolódnak, harmonikus működésük szükséges ahhoz, hogy egészséges és teljes életet élhessünk. A csakrák egyben a lélek fejlődésének állomásait is szimbolizálják, időszerűen aktiválódva és támogatva a tudatosság eléréséhez szükséges képességeket, erényeket.
Gyökércsakra (urad-alma)
A gyökércsakra vagy más néven kundalini a testben a hátgerinc alsó részén helyezkedik el. Ez az amit az Úrtól kaptunk, hogy energiájának segítségével boldogulni tudjunk az anyagi világban. Ez a Föld felé irányuló tölcsérszerű energiaörvény az, amin keresztül “leszületünk”, megjelenünk fizikai testünkkel az anyagi világban. Színe a piros, eleme a Föld energia, érzéke a szaglás.
Feladata: túlélés, biztonság, bizalom-bizalmatlanság
A földi, anyagi lét biztosítása, a mindennapi élelem, ruházat és lakás, amely az időjárás viszontagságai ellen védelmet nyújt. A biológusok ezt túlélési vagy életben maradási ösztönnek nevezik. Ez biztosítja fizikai létünk alapjait, a csoporthoz vagy a földrajzi helyhez való kötődéseinket biztosítva.
Energiakapcsolata a fizikai testtel: Gerincoszlop, végbél, lábszárak, csontok, lábfejek és az immunrendszer.
Az energia-áramlást akadályozza: A fizikai túléléstől, a számkivetettségtől és a fizikai rend elvesztésétől való félelem.
A földi civilizációk fejlődésének egyik-másik mélypontján, amikor a spirituális tudás gyenge, egész társadalmakat és népeket ez a bizonyos gyökércsakra-gondolkodás vezérelt. Rendszerint ki is tűzték zászlajukra a gyökér-csakra meghatározó színét, a szivárvány színei közül a legalacsonyabb energiaszinttel rendelkező vöröset. Így lett “vörös” Kína, így lett “vörös” a Szovjetunió hadserege, de említhetjük a “Vörös Khmereket” is Kambodzsában.